Bilgi Toplumu Hizmetleri

Hakkımızda

Maxicells, devletin sağlıkta ve ilaçta yerelleşme hedefiyle ülkenin ve dünyanın en önemli biyolojik ilaç sağlayıcısı ve üreticisi olma yolunda yatırımlarına 2018 yılında başlamıştır.

Dünyada az sayıda merkezde üretilen Türkiye’de ise bugüne kadar üretimi olmayan kan ürünleri, Maxicells tarafından Türkiye’de üretilecek. Türkiye’nin ilk tesisini kurmaya yönelik olarak yatırım planları hazır olan ve bu planlar doğrultusunda yola çıkan Maxicells, yerel üretime kadar geçecek 5 yıllık süreçte de 4 ana plazma ürünü (faktör 8, faktör 9, immunoglobulin ve albümin) bitmiş ürün olarak tedarikini üstlenmiştir. 600 milyon Euroluk bir yatırım ile Türkiye’nin ve dünyanın sayılı kan plazma üretim merkezi olmayı hedefleyen Maxicells’in üretim merkezi Siliviri’de 150 dönüm arazi üzerine inşa edilmektedir.

Türk Kızılay’ı ile de işbirliği yapılarak, yerli plazmadan plazma ürünleri üretiminin başlaması ile birlikte Türkiye'nin kan ve kan ürünleri konusunda kendine yetebilmesi sağlanacaktır.

Bu doğrultuda Türkiye’nin ilk kan ürünleri biyolojik laboratuvarını kurmak ve hemofili, belirli enfeksiyonlar, eklem iltihabı, kan kanseri ve diğer bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçları üretmek ve hasta sahiplerine ulaştırmak için çalışmalar başlamıştır.

Kan ürünleri alanında önemli bir yatırımı başlatmış olan Maxicells, üretim teknolojisi adına Dünyada önde gelen teknoloji firmaları ve BIOTEST AG ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Hakkımızda | Maxicells
Türkiye’nin ve dünyanın en önemli biyolojik ilaç üreticisi olma yolunda çalışmalarını sürdüren Maxicells inovatif ve sürdürülebilir yaklaşımları ile süreci yürütmektedir.